Evde Sucuk Yapımı (Bağırsaklı – Bağırsaksız)

Evde Sucuk Yapımı (Bağırsaklı – Bağırsaksız)

Sevgiyle harmanlanan ve aşk kokan sucukların tarifini paylaşmak istedim.
Evde sucuk yapanlar veya hazırlayıp kasapta bağırsağa doldurtanlar var.Ama en kolayı tamamen evde yapmak ve bağırsağa gerek duymamak.Aşağıda hem bağırsaklı hemde bağırsak olmadan nasıl yapacağınıza ilişkin yöntemler ve malzeme listesini hazırladım. Sucuk karışımını temiz pamuklu bezler arasına yayıp,bu şekilde ipe asıp kurutuyoruz.Hem katkısız,hem kolay,hem de bu şekilde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz, lezzetli ve sağlıklı sucuk hazırlamış oluyoruz.

Eskiden sokağımızda birileri sucuk yapınca hertarafa mis gibi baharatlı kokusu yayılırdı. Abartısız diyebilirim ki tüm sokak sucuk kokardı. Şimdilerde ünlü firmaların ürünlerinde bile ne o kokuyu nede o tadı bulamıyorum. Çocukken  sucuk vazgeçilmezimdi, şimdi hiç yiyesim gelmiyor. Bazen diyorum ki, acaba ben çocukluğun verdiği düşünceyle abartıyor muyum? ve acaba hormonsuz gıda olmadığı için, o mis gibi kokan leziz sucuklar artık yok,ve çocukluğumdan kalma o tad artık olmayacak mı?
Sizde benimle aynı fikirdeyseniz ve o eski leziz sucukları özlediyseniz. İşte size, çocukluğumuzun mis gibi kokan sucuklarının tarifi.

Bağırsak Kullanarak Yapılan Sucuk

Mis gibi kokan ve leziz sucuk için malzeme listemizi veriyoruz.
Dana döşüyle karışık beş kg dana kıyması,

25 gram kırmızı toz biber,

15 gram yenibahar,

25 gram karabiber,

85 gram ezilmiş sarımsak,

95 ila 100 gram tuz ( İsteğe göre seçin gramajları)

Ve her kilo için bir metre bağırsak kullanacağımız için 5 metre koyun bağırsağı.

Siz kendi damak zevkinize göre, sarımsak ve baharatların ölçüsünü çoğaltabilir, damak tadınıza göre ölçüleri değiştirebilirsiniz.

Malzemelerimizi hazır ettik ve sucuk yapım aşamasına geldik melekler.
Tüm malzemelerimizi geniş bir kaba aktarıp iyice karıştırıp, yoğuruyoruz. Daha sonra bir kaç saat serin ve temiz bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz.5 metre bağırsağı, ılık tuzlu suda bekletiyoruz.Sonrasın da sucuk doldurma makinası ile istenen kalınlık da, içinde hava kalmayacak şekilde dolduruyoruz ve bir sicimle bağlıyoruz.

Kurutma için asacağımız yerin rüzgar almamasına özen gösterelim. Astığımız sucukları ilk üç gün boyunca, her gün bir defa suya batırıp, çıkartıyoruz. Sucuklarımızın kuruduğana inandığımız zaman da ise, pişirip, tüm sokağı mis gibi kokutup, Afiyetle yiyoruz.

BAĞIRSAK KULLANMADAN YAPILAN SUCUK3 kg.az yağlı kıyma,

2 küçük baş sarmısak,
1,5 tatlı kaşığı toz kimyon,
2 tatlı kaşığı toz karabiber,
2-3 tatlı kaşığı pul biber veya toz kırmızı biber(acı seviyorsanız acı kullanabilirsiniz),
1,5 tatlı kaşığı yenibahar,
5 tatlı kaşığı tuz,

Sucuğunuzun daha lezzetli ve yumuşak olması için 200 gr.kadar kıyma şeklinde çekilmiş iç yağı, yoksa biraz daha yağlı bir kıyma da tercih edilebilir.


Yapılış
ı;sarmısaklar soyulup ezilir,
kıyma ve bütün malzemeler,ezilmiş sarmısakla beraber iyice yoğrulur,
bezlerin içine istenilen miktarda kıyma konulup elle yassılaştırılır,bu işlemin daha düzgün ve sıkı olması için merdane ile üzerinden geçebilirsiniz(bu işlem için kenarları dikilmiş küçük bez torbalar hazırlayıp onların içine yerleştirebilirsiniz) veya sucuk şeklinde uzun yuvarlaklar hazırlanır,
açık kısımları kapatılır,bir gece tepside bekletilir,ertesi gün havadar bir yere asılır,
bir kaç gün sonra sucuklarınız pişirilip yenmeye hazırdır.

Yaklaşık bir hafta kadar(sıcak havalarda bu süre daha kısa olacaktır),sonra sucuklarınızı askıdan alıp buzdolabı poşetinde dolapta muhafaza edin,kolay gelsin,afiyet olsun.
NOT: Sucuğu fazla miktarda hazırlayıp bir kaç ay,hatta aylarca saklayıp kullanmayı düşünüyorsanız,yiyeceğiniz miktarlara ayırıp buzlukta muhafaza edin.Ama bir ay saklayacaksanız dondurucuya koymaya gerek yok.İçindeki tuz ve baharatlar bozulmadan kalmasını sağlıyor


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.