Mide Fıtığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kategori: Sağlık - Yorum Yazın
Mide Fıtığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Mide fıtığı,  midenin üst kısmının hastalıklar sonucunda yemek borusuna doğru eğilip düşmesine denir.

Bu hastalık genelde kas gevşekliği yüzünden olur. Kas gevşekliğinin tetiklemesi sonucunda oluşabilir. Mide fıtığı çok tehlikeli bir hastalık değildir fakat reflü ile birleşirse ve bir engel oluşturursa mutlaka bir doktora gidilip yardım alınmalıdır. Bu hastalık genelde reflüye davetiye çıkartır. Fakat her mide fıtığı olan reflü hastası olacak diye bir kaide yoktur. Ya da her reflü hastası mide fıtığı olacak diye bir kaide yoktur. 50 yaş üzeri insanların yüzde 25inde bu hastalık görülürken 65 yaş ve üstü insanlarda yüzde 50 oranına kadar çıkabilmektedir bu. Yani anlayabileceğimiz gibi oldukça yaygın bir hastalıktır.

Mide fıtığı neden olur?

Mide fıtığı genelde kusma, öğürme, hapşırma, öksürme, sürekli ağır kaldırma gibi durumlarda basıncın artması nedeniyle olur. Daha basit bir dille anlatacak olursak midemiz kaslardan oluşmaktadır. Sonuçta bu gibi hareketler bir kuvvet oluşturup ve kasları iterler. Kaslar da böylelikle yemek borusuna doğru yığıldıkları zaman mide fıtığı başlar.

Belirtileri

Bu hastalığın başlangıcında pek bir belirti görülmez. Hastalık ilerledikçe ağza aniden ekşi bir su veya yediğimiz sindirilmeye başlayan gıdalardan gelmesi, mideden boğaza kadar uzanan bir ağrı, geceleri şiddetli öksürük, boğazda sürekli gıcık olması vs gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca bazı hastalıklardaki belirtiler mide kanseri belirtileri ile aynı olabilir. O zaman bu hastalığın ciddiyeti yüksektir ve ameliyat gerekir.

Tanımı

Bu belirtileri gösteriyorsanız eğer yapmanız gereken tek şey bir doktora gitmektir. Mide fıtıkları endoskopi ile çok kolay tespit edilebilir. Eğer bu hastalığa sahipseniz ona göre tedavi yöntemleri bulunacaktır.

Ameliyatı

  • Ameliyata hastalık çok ilerlemiş ise başvurulur. Hastalığın ileriki derecelerinde diyaframın yırtılmasına kadar hasar alabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için ameliyat tedavisini tavsiye ediyoruz.
  • Eğer hastalık ileri derecede değil ise ilaç tedavisi ile bunu atlatabilirsiniz.

SerhatGNC

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.